Články o dobrotách

Dějiny čokolády

Víte, jak se vyvíjela čokoláda v průběhu věků a jak se měnil způsob, kterým byla konzumována?

Rostlina plodící kakaové boby pochází ze Střední Ameriky. Historie kakaovníku sahá až do doby Aztéků. V těchto časech byly kakaové boby důležitou součástí obchodu i obživy. Čokoláda, tedy výrobek z kakaových bobů, byla především pro krále či šlechtu, až o několik století později se dostala mezi nižší vrstvy společnosti. Kakaové boby se využívaly jako platidlo, měly vysokou hodnotu a na trhu byly za vše směnitelné. Za 10 kakaových bobů se dal pořídit králík a za 100 si mohl plantážník koupit otroka.

Čokoláda tedy vznikla už v době aztécké a mayské říše, kdy ještě neplnila úlohu čokolády, jako ji známe my dnes. Z počátku to byl pouze čokoládový nápoj, který se připravoval z ušlehaných kakaových bobů. Už Aztékové se snažili přidávat různá dochucovadla – mandle, med a dokonce i pepř.

Důležitým mezníkem pro čokoládu se stal rok 1502. Tehdy se s ní setkal Kryštof Kolumbus. Jemu samotnému sice nechutnala, ale i tak se rozhodl vzít kakaové boby do Evropy. Po přidání cukru vznikl sladký nápoj, jehož popularita začala prudce stoupat. Postupně se z pití horké čokolády stala módní záležitost.

Další průlom se stal v Nizozemí v roce 1815, kde byla založena první továrna na čokoládu v Evropě. Zanedlouho přišel první patent na výrobu čokoládového prášku. Tabulková čokoláda ale spatřila světlo světa až v roce 1847, do té doby se konzumovala pouze v tekuté podobě. V roce 1879 se začala prodávat mléčná čokoláda a v roce 1913 plněné čokoládové bonbóny.

Do dějin čokolády se zapsalo nespočet osob, které ovlivnily směřování tohoto fenoménu. V příštím článku se o několika z nich budete moci dočíst. Místo v našem Světě Rigalli jim totiž jisto jistě patří. Celoživotní láska k čokoládě a snaha o zachování lahodné chuti a jedinečnosti této dobrůtky nás totiž všechny spojuje.

A co Vy, už se Vám sbíhají sliny? Mrkněte se na naše čokolády. :-)

Jak se čokoláda vyrábí?

Pro mnoho lidí se stala tato sladkost nepostradatelnou součástí každého dne. Kvalita čokolády závisí na několika faktorech. Víte, které to jsou a jak se vlastně Vaše oblíbená kakaová pochoutka vyrábí?

Celý proces začíná u kakaovníku. Kakaovník je původem z tropů Jižní Ameriky a je pěstován od 5. století. Rostlina dorůstá do výšky až 15 metrů. Sklizeň probíhá dvakrát do roka. Zajímavostí u kakaovníku je růst květů a plodů přímo z kmene nebo silných větví. Plod je až 30 cm dlouhý a má hnědou až načervenalou barvu. Vnitřek je vyplněn bílou až žlutou dření, ve které jsou usazena oválná semena (kakaové boby).

Po sklizni následuje fermentace. Během tohoto procesu se dužina rozruší natolik, že se oddělí od bobů. Poté následuje sušení, které trvá asi týden a na jeho konci mají semena asi poloviční váhu než na začátku. Kakaový bob je v základu extrémně hořký, proto se musí nejdříve vykvasit, poté vyčistit a následně dát upražit na vysokou teplotu, která se pohybuje lehce nad 100 °C. Po upražení se boby zbaví slupky a semelou. Kakaová drť se smíchá s cukrem a sušeným mlékem, čímž získá hodnotu kakaové hmoty.

Následuje válcování, kdy se hmota musí co nejvíc zjemnit kvůli takzvanému konšování, tedy provzdušňováním čokolády po dobu 12 až 48 hodin při teplotě kolem 65 °C. Tento proces vynalezl Švýcar Rodolphe Lindt roku 1879. Temperace je další důležitá složka při výrobě, slouží k ochraně čokolády od proniknutí tuku na povrch, tedy zbarvení čokolády.

Další fází je dochucování kakaovým máslem, cukrem a sušeným mlékem. U mléčné čokolády převyšuje kraví tuk, čím více je čokoláda tvořená tukem, tím se stává jemnější. Dále záleží na typu čokolády, mohou být přidány mandle, oříšky, alkohol. Poté přichází nalévání do forem a chlazení čokolády, aby kakaové máslo ztuhlo. V poslední části se hotová tabulka čokolády zabalí do krásného obalu a je připravena na expedici.

Nejsnazší cesta jak si kvalitně zamlsat u Vás doma je objednat si jednu z výborných čokolád z našeho eshopu Rigalli.cz

Jak poznat kvalitní čokoládu?

Kvalita závisí na několika faktorech. Jako základní stavební prvek kakaové boby velmi ovlivňují výslednou čokoládu. Máme několik typů z různých zemí, ale nejdůležitější věcí při výrobě čokolády je nepřepražit kakaové boby, protože s tím kvalita čokolády rapidně klesá. Kvalita kakaového másla a jeho složení je dalším základním prvkem kvality. U mléčné čokolády převyšuje kraví tuk. Čím více je čokoláda tvořená kvalitním tukem, tím se stává jemnější. S tím souvisí i proces konšování, při kterém se kakaové máslo rovnoměrně rozprostírá do čokolády a zajišťuje její lahodnou a jemnou chuť.

A které typy čokolád tedy můžeme na našem trhu najít?

1. Pravá čokoláda

Pravá, neboli hořká čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Taková čokoláda je vyrobena pouze z kakaového másla bez jakéhokoliv jiného rostlinného tuku. Obsah kakaové sušiny je nejméně 35%.

2. Čokoláda s ekvivalentem

Čokoláda s ekvivalentem obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, přidaný rostlinný tuk a cukr. Kakaové máslo může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, ale maximálně 5 % jeho celkové hmoty. Tyto tuky se nesmějí upravovat a musí být vždy uvedeny na obalu čokolády.

3. Imitace čokolády

Imitace čokolády obsahuje kakaový hmotu – pouze do 10%, levný rostlinný tuk místo kakaového másla a cukr. Imitace čokolády neboli náhražková čokoláda je něčím, co zdánlivě čokoládu jen připomíná a pod názvem čokoláda se nesmí prodávat. Na výrobcích je často označována jako pochoutka nebo poleva. Používá se hlavně jako poleva na sušenky nebo do zmrzliny.

Sbíhají se Vám na tuto sladkou dobrotu sliny? V našem eshopu Rigalli se žádných imitací bát nemusíte, vybíráme pro Vás jen to nejlepší! :)

 

Co je to Panettone?

Panettone je velmi oblíbený italský sladký chléb původem z Milána.
O vánočních svátcích je dnes tradiční pochoutkou i v mnoha zemích Jižní Ameriky.

Lehké a voňavé kynuté těsto má tvar kopule a je obvykle 12–15 cm vysoký. Do těsta se běžně přidává kandovaný pomeranč, citronová kůra a rozinky, ale může být i bez přísad nebo třeba s čokoládou. Servírovat ho můžete s teplým mlékem či sladkými alkoholickými nápoji.

Legend o vzniku této pochoutky je mnoho, ale snad nejrozšířenější je ta, která odkazuje ke dvoru milánského vévody. Na Štědrý večer dvorní kuchař nestihl připravit svůj  plánovaný dezert, aby se vyhnul nepříjemnostem, předložil na stůl, co bylo k dispozici – výtvor ze zbytků kuchyně pomocníka Toniho.


„Pane dolce“ neboli sladký chleba z kynutého těsta, rozinek a kandovaného ovoce měl takový úspěch, že si vévoda Toniho hned zavolal a pojmenoval pochoutku „Il pan del Toni“ neboli Toniho chléb. Z tohoto názvu později vzešel dnešní název Panettone a je dodnes oblíbenou pochoutku nejen v Itálii.

Stejně jako s vánočkou ani s panettone nemusíte čekat až na Štědrý den. Dejte si ji k snídani třeba hned zítra a těšte se na blížící se advent.

U nás na e-shopu se tato dobrota objeví zase v září. :-) 

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat