Dějiny čokolády

Víte, jak se vyvíjela čokoláda v průběhu věků a jak se měnil způsob, kterým byla konzumována?

Rostlina plodící kakaové boby pochází ze Střední Ameriky. Historie kakaovníku sahá až do doby Aztéků. V těchto časech byly kakaové boby důležitou součástí obchodu i obživy. Čokoláda, tedy výrobek z kakaových bobů, byla především pro krále či šlechtu, až o několik století později se dostala mezi nižší vrstvy společnosti. Kakaové boby se využívaly jako platidlo, měly vysokou hodnotu a na trhu byly za vše směnitelné. Za 10 kakaových bobů se dal pořídit králík a za 100 si mohl plantážník koupit otroka.

Čokoláda tedy vznikla už v době aztécké a mayské říše, kdy ještě neplnila úlohu čokolády, jako ji známe my dnes. Z počátku to byl pouze čokoládový nápoj, který se připravoval z ušlehaných kakaových bobů. Už Aztékové se snažili přidávat různá dochucovadla – mandle, med a dokonce i pepř.

Důležitým mezníkem pro čokoládu se stal rok 1502. Tehdy se s ní setkal Kryštof Kolumbus. Jemu samotnému sice nechutnala, ale i tak se rozhodl vzít kakaové boby do Evropy. Po přidání cukru vznikl sladký nápoj, jehož popularita začala prudce stoupat. Postupně se z pití horké čokolády stala módní záležitost.

Další průlom se stal v Nizozemí v roce 1815, kde byla založena první továrna na čokoládu v Evropě. Zanedlouho přišel první patent na výrobu čokoládového prášku. Tabulková čokoláda ale spatřila světlo světa až v roce 1847, do té doby se konzumovala pouze v tekuté podobě. V roce 1879 se začala prodávat mléčná čokoláda a v roce 1913 plněné čokoládové bonbóny.

Do dějin čokolády se zapsalo nespočet osob, které ovlivnily směřování tohoto fenoménu. V příštím článku se o několika z nich budete moci dočíst. Místo v našem Světě Rigalli jim totiž jisto jistě patří. Celoživotní láska k čokoládě a snaha o zachování lahodné chuti a jedinečnosti této dobrůtky nás totiž všechny spojuje.

A co Vy, už se Vám sbíhají sliny? Mrkněte se na naše čokolády. :-)

Čokolády u nás skladem

Zobrazit všechny čokolády

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení