Co je to Panettone?

Když se řekne panettone, mnoho lidí netuší, o čem je řeč. Za tímto slovem se ale skrývá jedna opravdová lahůdka: italský chléb sladké chuti. Jak takový chléb vypadá, kde si bez něj neumí představit vánoční svátky a proč si ho vyzkoušet i u sebe doma? Přinášíme vám fascinující informace o tomto tradičním italském pečivu!

food-bread-dish-cuisine-panettone-baked-goods-1609239-pxhere.com

Co je to panettone? Aneb trocha historie na úvod

Sladký chléb panettone poprvé upekli v Miláně. Nejen Italové, ale i obyvatelé Jižní Ameriky ho kupují a pečou o vánočních svátcích. Jedna legenda praví, že chléb vznikl v 15. století pod rukama pomocného kuchaře jednoho milánského vévody. Pomocný kuchař omylem zamíchal do těsta kandovaný citron a rozinky a od té doby si získal chléb přezdívku „Pan de Toni – chléb od Toniho.“ Ve 20. století začali chléb panettone vyrábět ve velkém dva milánští pekaři. Italští migranti pak přivezli recept na panettone do Jižní Ameriky.

S čím podávat panettone?

Těsto na panettone se nechá důkladně nakynout a vytvaruje se do tvaru kopule. Upečený chléb je vysoký 12 – 15 cm a obsahuje spoustu vytříbených cukrárenských surovin: kandovaný pomeranč, rozinky a citronovou kůru. Nakrájený chléb Panettone se podává s teplými nápoji, s ovocným likérem amaretto nebo se sladkým vínem. Někteří Italové si k němu připravují pokrm podobný našemu pudinku Crema di Mascarpone nebo lehký vyšlehaný krém zabaione.

bread-1696142_1280

Panettone – pro někoho lepší než vánočka

Panettone má nadýchanou strukturu a směle konkuruje našim vánočkám a mazancům, ale kyne o něco déle. Peče se v jednorázové papírové pečící formě, s kterou se i následně servíruje. V poslední době zkouší panettone stále více českých hospodyněk a i vy si ho můžete zkusit upéct ve své kuchyni. Uvidíte, jestli se italská bábovka panettone stane vaším tradičním vánočním pečivem nebo zůstanete u osvědčené vánočky. Nikdo ale neříká, že nemůžete upéct obě dobroty!

1200px-Whole_panettone

Kde koupit panettone? Máme tip!

Občas na panettone můžete narazit ve vašem supermarketu, ale stálou nabídku obvykle naleznete ve specializovaných obchodech a e-shopech. Prodej panettone na nich probíhá po celý rok a nikoliv jen o vánočních svátcích. Tento italský chléb je originálním a chutným dárkem pro vaše blízké i jako poděkování pro vaše kolegy. Můžete si ho objednat na sváteční dny, pro významnou návštěvu nebo sobě jen tak pro radost.

Italská vánočka panettone obohatí každý sváteční stůl. Vyrábí se z poctivých surovin a mlsouni do ní mohou přimíchat i kousky čokolády. Přichystejte o letošních Vánocích pro rodinu překvapení a podejte jim panettone jako dezert po štědrovečerní večeři!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení