Co je to Panettone?

Panettone je velmi oblíbený italský sladký chléb původem z Milána.
O vánočních svátcích je dnes tradiční pochoutkou i v mnoha zemích Jižní Ameriky.

Lehké a voňavé kynuté těsto má tvar kopule a je obvykle 12–15 cm vysoký. Do těsta se běžně přidává kandovaný pomeranč, citronová kůra a rozinky, ale může být i bez přísad nebo třeba s čokoládou. Servírovat ho můžete s teplým mlékem či sladkými alkoholickými nápoji.

Legend o vzniku této pochoutky je mnoho, ale snad nejrozšířenější je ta, která odkazuje ke dvoru milánského vévody. Na Štědrý večer dvorní kuchař nestihl připravit svůj  plánovaný dezert, aby se vyhnul nepříjemnostem, předložil na stůl, co bylo k dispozici – výtvor ze zbytků kuchyně pomocníka Toniho.


„Pane dolce“ neboli sladký chleba z kynutého těsta, rozinek a kandovaného ovoce měl takový úspěch, že si vévoda Toniho hned zavolal a pojmenoval pochoutku „Il pan del Toni“ neboli Toniho chléb. Z tohoto názvu později vzešel dnešní název Panettone a je dodnes oblíbenou pochoutku nejen v Itálii.

Stejně jako s vánočkou ani s panettone nemusíte čekat až na Štědrý den. Dejte si ji k snídani třeba hned zítra a těšte se na blížící se advent.

U nás na e-shopu se tato dobrota objeví zase v září. :-) 

Nemáte ještě účet?

Registrujte se a získáte
Chci se zaregistrovat