Zajímavosti o adventu - jak vznikl, tradice a výzdoba

První adventní neděli začíná čas adventu. Pro mnohé je advent symbolem blížících se Vánoc, vánočních trhů, přípravy cukroví a nákupu dárků. Lidé zapalují první svíčku na adventním věnci a rozjímají se svou rodinou. Pátrali jste ale někdy po tom, jak advent vznikl a jaké tradice jsou s ním spojené? Odhalme si zajímavosti o adventu!

tree-snow-winter-house-star-village-847523-pxhere.com

Význam adventu v minulosti a teď

Advent značí začátek liturgického (církevního) roku s obdobím čtyř neděl před Štědrým dnem. Křesťané oslavují příchod Spasitele a duchovně rozjímají. Zatímco v minulosti se lidé v adventním čase postili, v současné době máme vánoční období spojeno s hojností a hodováním. Smyslem adventu je však zamyslet se nad svými životu, zklidnit svou mysl a odpočívat. Ruku na srdce – kdo ale právě v této době odpočívá a nenechá se strhnout nákupní horečkou a horentními přípravami na Vánoce?

Vznik adventu v Evropě

Vydejme se do dávné historie a zapátrejme, jak vznikl advent. Každou neděli máme ve zvyku zapalovat jednu ze čtyř svíček na adventním věnci. Odpočítáváme čas do Štědrého dne a těšíme se na to, až uplyne železná, bronzová, stříbrná a zlatá neděle. Advent začali lidé dodržovat V Evropě v jiné podobě ve 4. století, a to ve Španělsku a francouzské Galii. Od 5. století vnímali advent jako přípravu na svátky Narození Páně. Zpočátku se příchod Ježíše Krista slavil šest adventních nedělí a od 11. století čtyři adventní neděle.

train-food-red-christmas-dessert-cake-1244243-pxhere.com

Tradice spojené s adventem

Nesmíme zapomenout ani na tradice spojené s adventem. Dodržujete je všechny nebo jen některé?

Mikuláš s čertem

V adventním čase, 5. prosince, chodí k hodným i zlobivým dětem Mikuláš s čertem. Děti jsou v době adventu plné očekávání, a právě tento den je předzvěstí Štědrého dne. Dostávají od Mikuláše čokoládové adventní kalendáře a jiné laskominy a od čerta brambory a uhlí. Inspirujte se předešlými staletími a dejte svým ratolestem do mikulášského balíčku jablka, oříšky a marcipánové figurky. 

fourth-advent-4653171_640

Zapalování svíček na adventním věnci

Advent je neodmyslitelně spjat s adventním věncem. Tuto tradici pravděpodobně založil v 19. století německý kněz a pedagog Johann Hinrich Wichern. Ve své laskavosti chtěl potěšit malé sirotky a do společné jídelny zavěsil kolo s 23 svícemi, kterými odpočítávali dny do Vánoc. Každá ze čtyř svící na adventním věnci má svůj význam:

  1. svíčka: Naděje
  2. svíčka: Mír
  3. svíčka: Přátelství
  4. svíčka: Láska

Na adventní věnec se dávají 3 fialové svíčky a 1 růžová. Fialová barva značí pokání a rozjímání a růžová barva připomíná zrození Ježíše Krista.

Výzdoba jmelím

Lidé v době adventu zdobí své příbytky jmelím. Věří, že jim přinese štěstí a požehnání jejich domovu. Polibte pod jmelím svého partnera a zajistěte si tak vzájemnou lásku do příštích Vánoc. Svým blízkým věnujte jmelí nejpozději před posledním adventem.

loop-1065920_640

Adventní kalendáře

Nejen děti dostávají adventní kalendáře. Tradicí se stává, že si je navzájem darují dospělí. Někdy dáváme čokoládové alternativy, například adventní kalendář s čaji, kosmetickými produkty, likéry či oříšky.

Adventní kalendáře u nás skladem

Adventní výzdoba

S první adventní nedělí otevíráme krabice s vánočními věcmi a zdobíme si jimi svůj domov. Mezi našimi poklady nechybí vánoční hvězda, betlém, mísa na ovoce, vánoční figurky, bytový textil s vánočními motivy nebo svícny.

Pečení perníčků, cukroví a vánočky

V adventním čase pečou hospodyňky i někteří pánové tradiční medové perníčky, které se musejí náležitě uležet. Český lid je peče již od 12. století a zdobíme jimi stromeček nebo je dáváme na podnos s vánočním cukrovím. Ke konci adventu pak pečeme štoly a vánočky.

Zkuste se o adventu zastavit a věnovat čas sami sobě nebo své rodině. Když nebude vše přichystané k vaší stoprocentní spokojenosti, Vánoce i tak budou mít své nezaměnitelné kouzlo. Důležité je, že strávíte dny se svými blízkými, na které nemáte přes rok tolik času.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení